lt| en
lt| en

KONKURSINĖ PROGRAMA

„Nepatogaus kino“ konkursinę programą sudaro naujų režisierių darbai: pirmas arba antras ilgo metro dokumentinis filmas. Programa sudaryta atsižvelgiant į meninę filmo vertę, kūrėjų profesionalumą ir aktualių, žmogaus teises liečiančių, temų atskleidimą. Festivalio konkursinės programos prizo steigėjas - advokatų kontora „Tark Grunte Sutkiene“.

PANORAMA

Panorama apžvelgia ryškiausius pastarųjų metų dokumentinius filmus, dalyvavusius svarbiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose, pelniusius ne vieną prestižinį apdovanojimą ir sulaukusius teigiamo kino kritikų įvertinimo. Filmai skiriasi savo kino kalba, temomis, tačiau kiekvienas yra savaip „nepatogus“ ir aktualus.

TOKIE KAIP VISI

Šioje specialioje programoje „Nepatogus kinas“ nusprendė sutelkti dėmesį į žmogaus kitoniškumą. Tačiau šios programos filmai į žmonių skirtybes žvelgia iš bene labiausiai Lietuvos visuomenėje stigmatizuotos – psichikos sveikatos – perspektyvos. Stereotipinis požiūris, neišmanymas ir iš sovietinių laikų atklystanti psichikos sveikatos klausimų baimė labai dažnai yra būtent tai, kuo remdamiesi mes skirstome žmones į nenormalius ir tokius kaip visi.

KARAMA: ŽVILGSNIS Į ARTIMUOSIUS RYTUS

„Nepatogus kinas“ tęsia tradiciją pristatyti giminingų festivalių veiklą ir kartu su Žmogaus teisių kino festivaliu „Karama“ pristatome žvilgsnį į žmogaus teisių problemas Artimųjų Rytų regione. Atrinkti filmai ne tik atkreipia dėmesį į socialines problemas, tačiau taip pat kuria erdvę įvairios ir turtingos regiono kultūros pažinimui. Nesibaigiantys šių laikų politiniai konfliktai ir įsisenėję prietarai, vaizduojami filmuose iš Jordanijos, Libano, Irano ir Izraelio paaiškina prieštaringos šio regiono visuomenės būvį ir pailsusių, tačiau orumo neprarandančių žmonių kasdienybę.

HOLOKAUSTAS: ATMINTIS EKRANE

Berlyno kino ir videomeno institutas „Arsenal“ 2015 m. suskaitmenino ir restauravo daugiau, kaip dešimt dokumentinių ir eksperimentinių filmų apie Holokaustą. Bendradarbiaujant su „Arsenalu“ šiai retrospektyvai atrinkti septyni skirtingas reprezentacijos taktikas pasitelkiantys dokumentiniai filmai, liudijantys vieną sunkiausiai suvokiamų XX a. įvykių Europos istorijoje. Holokausto retrospektyva šių metų festivalyje atsirado projekto „Šviečiantys ekranai, kalbantys akmenys: Lietuvos žydų palikimo refleksijos“ dėka ir lydi Atminimo akmenų (vok. Stolpersteine) memorialo atidengimo renginius didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

SPECIALIEJI SEANSAI

Specialieji seansai atkreipia dėmesį į temas, kurios yra aktualios Lietuvoje, arba įsivaizduojamai tolimos, todėl patogiai nutylimos. Kiekvienas filmas drąsiai ir taikliai kelia klausimus ir iš ekrano kviečia į diskusijų erdvę. Penkis šios programos filmus lydės papildomi renginiai svarbiomis socialinėmis temomis: prostitucija, migrantų krizė, lytinis ugdymas, teisėsaugos institucijų krizė Egipte, kūrėjo etikos ir reprezentacijos klausimai dokumentiniame kine.

ŽALIOJI PROGRAMA

Šių metų Žaliosios programos dėmesio cente – atliekos, jų poveikis aplinkai bei žmonėms. Keturi skirtingi filmai – nuo asmeninių eksperimentų iki objektyvaus kameros žvilgsnio į atliekų perdirbimą – skatins ieškoti kūrybingų ir inovatyvių būdų sprendžiant atliekų mažinimo ir perdirbimo problemas.

FILMAI VAIKAMS

Šioje programoje pristatomi dokumentiniai filmai jauniausiems „Nepatogaus kino” žiūrovams. Šie filmai kalba apie sudėtingas problemas ir galimus jų sprendimo būdus iš vaikų perspektyvos.

TRUMPA IŠSILAISVINIMO PROGRAMA

Šią programą sudaro jaunųjų kuratorių rekomendacijos iš trijų festivalio programų: „Tarptautinis konkursas“, „Panorama“ bei „Tokie kaip visi“. Pasirinkti filmai kalba apie išsilaisvinimą: pabėgimą nuo varžančių gyvenimo sąlygų, kovą už save ir savo įsitikinimus, teisę kalbėti apie dalykus, kurie nutylimi, bei paprasčiausią laisvę žinoti. Jaunieji kuratoriai filmus atrinko atsižvelgdami į jų meninę vertę, išskirtinumą bei pasakojimo stiprumą. Tai filmai, kurie sukrečia savo forma ir turiniu. Ši programa sudaryta dalyvaujant kino programos kuravimo dirbtuvėse, kurias organizavo VšĮ „Meno avilys“ vykdomas tarptautinis kino edukacijos projektas „Moving Cinema.“