Spalio 8–27 d.

Konkursinės programos

Šiemet pagrindinis prizas atitenka!.. net trims geriausiems festivalio konkursinių programų filmams, kuriuos renka tarptautinė žiuri. Ją sudaro kino industrijos profesionalai ir kino bendruomenės nariai, kultūros veikėjai ir savo sričių specialistai.

Kiekviena(-s) jų žiuri suteikia unikalią perspektyvą ir patirties spektrą. Siūlyti konkrečius žiuri narius kasmet patikim tų metų festivalio programų sudarytojams ir festivalio direktoriui.

18-ojo festivalio naujovė – trys konkursai, skirti atrasti jaunus, pirmą arba antrą filmą sukūrusių režisierių darbus, išsiskiriančius novatoriška vizualine raiška, reflektuoti taršos ir tvarumo problemas bei atskleisti nutylėtas tiesas ir nerti giliau nei paviršius pokyčio link.

Atradimų konkursinė programa skirta kino režisieriams, sukūrusiems pirmąjį arba antrąjį ilgametražį filmą. Programa sudaryta atsižvelgiant į meninę filmų vertę, žmogaus teises liečiančių temų atskleidimą, kūrėjų profesionalumą bei lyčių pusiausvyrą. Konkursinės programos filmai liudija tikėjimą kinu kaip priemone jautriai ir atsakingai reflektuoti apie svarbiausias šių dienų realijas.

Sergi Cameron

Prodiuseris, režisierius, scenaristas ir kūrybinės dokumentikos profesorius Ispanijos UPF, ESCAC ir ECAM. Dvejus metus vadovavo „PlayGround“ pramogų skyriui kaip redakcijos direktorius ir prodiuseris, derindamas nepagarbiausią virusinį turinį su didelio poveikio socialinėmis ir politinėmis kampanijomis. Jis yra vienas iš bendrovės „Nanouk Films“, kurioje debiutavo kaip režisierius su filmu „Bugarach“ (2014 m. Fipresci apdovanojimas), direktorių. Kaip prodiuseris, pastaruoju metu jis sukūrė dokumentinį filmą „Fauna“, kurio premjera įvyko festivaliuose „Visions du Réel“ ir „Hotdocs“, laimėjusį geriausios režisūros apdovanojimą Gvadalacharos festivalyje, geriausio dokumentinio filmo apdovanojimą Tulūzos festivalyje „Cinespaña Toulouse“, specialų žiuri paminėjimą Ulsano Korėjos festivalyje, „In Vivo“ apdovanojimą „Imagine Science Film Festival“ JAV ir du apdovanojimus tarptautiniame Kinijos festivalyje „Outdocs“. Kitas reikšmingas darbas – „Hágase tu voluntad“, festivalyje „DocsBarcelona“ laimėjo žiuri prizą.

Giedrė Žickytė

Europos kino apdovanojimui nominuota prodiuserė ir režisierė, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė (2022 m.). Ji 2014 m. Vilniuje įkūrė prodiuserinę kompaniją „Moonmakers“, kurios tikslas – tyrinėti unikalias žmonių istorijas pasitelkiant įtikinamą kino galią. Ji režisavo ir prodiusavo tarptautinius apdovanojimus pelniusius dokumentinius filmus „Meistras ir Tatjana“, „Aš ne iš čia“ (režisuotas kartu su M. Alberdi) ir „Šuolis“, kuris buvo atrinktas kaip oficialus Lietuvos kandidatas „Oskarams“. Be to, Giedrė prodiusavo Irynos Tsilyk dokumentinį filmą „Žemė mėlyna kaip apelsinas“, kuris 2020 m. „Sundance“ festivalyje atsiėmė Pasaulio dokumentinių filmų konkurso apdovanojimą už geriausią režisūrą. 2021 m. už nuopelnus kino menui Giedrė pelnė Lietuvos Respublikos Prezidento apdovanojimą – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordiną.

Farahnaz Sharifi

Apdovanojimų pelniusi Irano kino režisierė ir filmų montažistė. Ji baigė kino studijas Teherano Soureh universitete. Jos filmai dažniausiai paremti archyvine medžiaga. Farahnaz taip pat yra žinoma filmų montažistė. Farahnaz yra pelniusi daugybę apdovanojimų Irane ir už jo ribų. Be to, ji buvo daugelio svarbiausių kino festivalių žiuri narė. Be kino režisierės ir redaktorės karjeros, ji taip pat yra rašytoja. Irane išleista jos apsakymų knyga „Kvėpavimas po atviru dangumi“. Paskutinis jos filmas „Mano pavogta planeta“ („My Stolen Planet“) buvo pristatytas Berlinalės „Panorama 2024“ festivalyje ir pelnė daugybę apdovanojimų iš viso pasaulio festivalių.

Keičiantis planetai, keistis privalės ir žmogus. Adaptacija palies tai, ką valgome, kaip leidžiame laisvalaikį ir ką laikome gamta. Pasaulis vis sunkiau pasiduoda civilizacijos kontrolei. O ši vis aršiau stengiasi Žemę perkurti pagal savo atvaizdą. „Žalieji“ festivalio filmai kaip niekad anksčiau susitelkę į mūsų santykį su sparčiai besikeičiančia aplinka. Nuo naujos apelsinų genetikos iki paskutiniųjų planetos žmonių.

Dovilė Grigaliūnaitė

Medijų kūrinių kuratorė, kino žurnalistė ir ilgametė festivalių programų sudarytoja, šiuo metu dirbanti Vilniaus tarptautinio kino festivalio KINO PAVASARIS, didžiausio ir prestižiškiausio kino renginio Lietuvoje, programos ir pirkimų vadove. Dovilė ir anksčiau keletą metų dirbo mūsų festivalio programos sudarytoja.

Berta Tilmantaitė

Fotografė, multimedijos žurnalistė, jos darbus publikavo didžiausios tarptautinės žiniasklaidos priemonės (tarp jų National Geographic, Al Jazeera, GEO, WIRED, Der Spiegel ir kt.) Berta taip pat yra apdovanojimus pelniusios multimedijos agentūros „NARA collective“ įkūrėja.

Gitte Hansen

Tarptautinė kino konsultantė, daugiausia dėmesio skirianti dokumentinių projektų kūrimui, gamybai, finansavimui ir platinimui. Ji yra plėtros ir mentorystės programos „Close-Up“ ir Suomijos talentų ugdymo laboratorijos „Kähittämö“ mentore, taip pat yra pagrindinė kasmetinio „North Pitch – Below Zero“ konkurso mentorė. Be to, Gitte yra įvairių programų, tokių kaip IDFA Project Space, Ex Oriente, Nordisk Panorama ir Documentary Campus konsultantė ir moderatorė, taip pat konsultuoja gamybos įmones ir pavienius kino kūrėjus. Jos patirtis apima daugiau nei 20 dokumentinių filmų prodiusavimą „First Hand Films“, kur ji daugelį metų dirbo direktoriaus pavaduotoja bei pardavimų vadove. Gitte baigė kino ir retorikos magistro studijas CPH universitete.

Poveikio konkursinė programa skirta dokumentiniams filmams, kuriuose nagrinėjamos esminės politinės problemos. Jie kviečia mus pasinerti giliau į jų esmę, atskleisti, kas slepiasi už blizgių paviršių ir atkreipti dėmesį į filmus, kurių temos yra ypač nepatogios, tačiau kurie įžiebia didžiausius pokyčius.

Šarūnas Černiauskas

Vienas iš pirmaujančių tiriamosios žurnalistikos atstovų Lietuvoje, prisidėjęs prie daugelio tarptautinių tyrimų, įskaitant ICIJ Panama Papers, OCCRP „Laundromat“ ir daugelį kitų. Šiuo metu Šarūnas vadovauja nepriklausomam tiriamosios žurnalistikos kolektyvui SIENA, taip pat dalyvauja Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo projekte.

Tatsiana Hatsura-Yavorskaya

Baltarusijos žmogaus teisių aktyvistė (buvusi politinė kalinė), nuo 2022 m. gyvenanti ir dirbanti Ukrainoje. Tarptautinio žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalio „WATCH DOCS Belarus“, kurį Baltarusijos valdžia uždarė, direktorė. Baltarusijos ir Ukrainos dokumentinių filmų festivalio įkūrėja–1084. On the border. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų veteranų ir aktyvių karių reabilitacijos centro LANKA įkūrėja.

Heidi Gronauer

Nuo 1990 m. vadovauja Bolcano dokumentinio kino, televizijos ir naujųjų medijų mokyklai „ZeLIG“, kurioje mokosi studentai ir dėstytojai iš viso pasaulio. Nuo 2004 m. ji yra Europos socialinės dokumentikos projekto ESoDoc vadovė, taip pat atsakinga už Media-Mundus ir tarptautinius ZeLIG projektus Indijoje ir Afrikoje (LINCT; ESoDoc INDIA; ESoDoc International). Ji yra viena iš Italijos dokumentinių filmų asociacijos doc-it įkūrėjų, dalyvavo daugelyje kino žiuri, dirba kaip mentorė, yra Pietų Tirolio kino fondo IDM ekspertų komisijos narė. Ji bendradarbiauja su Italijos dokumentinių filmų festivaliais, Trento kino festivaliu ir daugeliu kitų. Ji yra EFA (Europos kino akademijos) narė. Yra Trento kino festivalio atrankos komisijos narė, priklausė Italijos dokumentinių filmų festivalio IDS/IDS akademijos direktorių tarybai.

Rėmėjai

Visi rėmėjai