2024 m. Spalio 8–27 d.

„Kam išvis reikalingos žmogaus teisės?“ – klausia dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymo filmo veikėjai. Jie jau kelerius metus įstrigę didžiausioje Europos pabėgėlių stovykloje Lesbo saloje, Graikijoje, o režisierė Lina Lužytė jų gyvenimą seka filme „Piknikas Morijoje“.

Šeštadienio vakarą šiuo filmu buvo atidarytas jau 16–asis „Nepatogus kinas“, pirmą kartą vyksiantis net tris savaites visoje Lietuvoje. Atidarymas kvepėjo ir skambėjo Afganistano motyvais – į renginį gausiai susibūrusi Lietuvoje gyvenanti afganistaniečių bendruomenė svečius vaišino šafrano arbata ir pasitiko su Abdul Wali Tanha ir Abdullah Qiam muzika.

Būtent afganistanietį kino režisierių Shah filme seka L. Lužytės kamera. Jam, kaip ir daugeliui talibus kritikavusių jo tautiečių, su žmona ir trimis mažametėmis dukromis teko bėgti iš šalies. Nors šeimai pavyko sėkmingai įveikti kelią iki Europos, atsidūrę Graikijoje, jie ilgam užstrigo didžiausioje Europos pabėgėlių stovykloje Morijoje. Beblėstant paskutinei vilčiai ištrūkti iš Minotauro labirintu virtusios salos, vyras nusprendžia kurti filmą apie savo sunkiai suvokiamą realybę ir miglotą ateitį.

„Filme patiriame Lesbo saloje įstrigusių migrantų realybę belaukiant mėlyno arba raudono antspaudo ant dokumento – leidimo pasilikti arba deportacijos. Tai nebėra taip tolima, kaip atrodė anksčiau, kai iš Lietuvos pasienio kasdien girdime žinias apie nuo sienos „apgręžiamus“ migrantus. Šiandien įvairių grėsmių fone labai lengva pasiduoti pagundai ir savo santykį su kitais kurti perskaičius rėksmingas antraštes ar pasisakymus „Facebook“. Nesigilinant, nesikalbant. Kinas mums padeda to išvengti, padeda pasimatuoti kito žmogaus batus, sukuria prielaidas priartėjimui. Būtent todėl L. Lužytė filme savo kamerą nukreipė į konkrečią šeimą ir todėl į festivalio atidarymą pakvietėme visą Lietuvos afganistaniečių bendruomenę – susipažinkime!“ – kviečia festivalio „Nepatogus kinas“ vadovas Gediminas Andriukaitis.

Visus festivalio filmus jau galima žiūrėti festivalio svetainėje www.nepatoguskinas.lt, kur taip pat paskelbta ir plati gyvų renginių programa. „Nepatogus kinas“ spalio 8–30 d. vyks Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Alytaus kino teatruose, virtualioje kino salėje namų ekranuose ir 210 Lietuvos bibliotekų. Kaip ir kasmet, žiūrovai galės išsirinkti jiems palankiausią bilieto kainą: įsigyti festivalio pasą į visus filmus, pirkti virtualų vienkartinį ar išankstinį kino teatro bilietą. Tradiciškai, kino teatrų kasose įsigyti festivalio bilietus prieš pat seansą žiūrovai galės ir laisvos kainos bilieto principu – patys nuspręsdami, kiek gali prisidėti prie festivalio.

Rėmėjai

Visi rėmėjai