2024 m. Spalio 8–27 d.

Spalio 8–30 d. vyksiantis tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ džiugins ne vien rinktiniais filmais. Ne mažiau svarbi festivalio dalis vyksta jiems pasibaigus, todėl tradiciškai žiūrovai kviečiami permąstyti realybę susitikimuose su filmų kūrėjais, herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir įvairių sričių ekspertais. Šiemet nepatogūs pokalbiai vyks ir gyvai kino salėse, ir virtualiai.

Kartais pamatytas filmas tampa tik naujų apmąstymų pradžia, todėl po kai kurių seansų festivalis žiūrovų nepaliks vienų – visus iškilusius klausimus bus galima užduoti patiems kūrėjams. Net iš Naujosios Zelandijos į „Nepatogų kiną“ atvyksta mirtinai pavojingą aktyvistų kovą už Filipinų miškus iš arti fiksavęs lietuvių kilmės režisierius Karl Malakunas (filmas „Delikado“). Trileriui prilygstančios dokumentinės istorijos režisierius iš pirmų lūpų papasakos, kas gi iš tiesų vyksta džiunglėse, išėjus iš turistams skirtos paplūdimio zonos.

Žiūrovų simpatijas festivaliuose renkančio filmo „Šiaurinė srovė“ režisierius Steffen Krones gyvai pasakos apie išsamiu tyrimu virtusį smalsų eksperimentą – kaip tai įmanoma, kad Vokietijos viduryje išmesta šiukšlė nukeliautų iki pat Arkties vandenyno? Režisierius kartu su atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“ žiūrovus pakvies pasitikrinti – ką mes žinome apie upėmis keliaujančias šiukšles ir ar jau tikrai yra esame rūšiavimo ekspertai?

Itin vizualaus, o kartais – nepatogiai siurrealistinio, filmo „Marmuro travelogas“ režisierius Sean Wang pakvies į kiek kitokią, bet ne mažiau įtraukiančią kelionę paskui marmuro magnetuką ir galės patenkinti tikrai sukilsiantį žiūrovų smalsumą bei atsakyti į klausimą, kaip jis pateko į vietas, kur, regis, neįmanoma patekti? Filmo „Tai, kas lieka kelyje“ režisierius Jakob Krese papasakos apie istorijos veikėjų kelionę link Meksikos ir JAV sienos kartu su „nelegaliais“ migrantais. O festivalyje besisvečiuosiantis režisierius Louis Hothothot pats puikiai žino, ką reiškia būti „nelegaliu“ vaiku – antruoju šeimoje, kuomet šalyje yra vykdoma vieno vaiko politika. Savo istoriją jis įamžino filme „Keturios kelionės“, apie kurią yra pasiruošęs pasikalbėti su festivalio žiūrovais.

Europos kino akademijos apdovanojimui šiemet nominuoto ir prestižinio „CPH:DOX“ festivalio laurus nuskynusio filmo „Užtemimas“ kūrėja Nataša Urban kvies pasikalbėti apie tai, kas, regis, lydės tūkstančius Europoje prasidėjusio karo paliestų žmonių. Ji pakvies į pokalbį apie tai, kokį įspaudą jos kartai paliko Balkanų karas.

Kai kurie „Nepatogaus kino“ filmai įkvėps dar platesnes diskusijas su žmogaus teisių aktyvistais ir įvairių sričių ekspertais. Pirmoji virtuali diskusija vyks jau ketvirtadienį – spalio 6-ąją. Festivalio „Facebook“ paskyroje transliuojamų diskusijų ciklas prasidės klausimu „Ar demokratija tikrai (pra)laimės?“, o jos dalyviai kalbėsis apie tai, ką turėtume keisti, kad karas Ukrainoje netaptų precedentu ateities kartoms?

Diskusijos vyks ne tik virtualiai, bet ir kino salėse, pasibaigus filmų peržiūroms. Festivalį atidarančio Linos Lužytės filmo „Piknikas Morijoje“ veiksmas vyksta didžiausioje Europoje pabėgėlio stovykloje Lesbo saloje, Graikijoje, o štai specialioje diskusijoje nusikelsime Medininkus, kur dar vis gyvena prieš metus Baltarusijos sieną kirtę migrantai iš Vakarų Afrikos ir Artimųjų Rytų. Nevyriausybinės organizacijos sąlygas ten prilygino kalėjimui.

Pati kalta, galėjo išeiti ir palikti smurtaujantį vyrą – sako lietuviško interneto išmintis, besiskleidžianti komentaruose po straipsniais apie Lietuvoje vis dar neratifikuotos Stambulo konvencijos politines batalijas. Filmas „Chaylla“ (rež. Clara Teper, Paul Pirritano) įkvėpė Lietuvos žmogaus teisių centro rengiamas diskusijas šia tema Šiauliuose ir Alytuje. Ar smurtiniuose santykiuose atsidūrusios moterys žinojo, į kokius santykius veliasi? Kodėl smurtą patiriančiam žmogui dažnai prireikia ne vienerių metų tam, kad paliktų smurtautoją?

Filmas „Tik gyvuliai“ (rež. Saila Kivelä, Vesa Kuosmanen) paskatins pasikalbėti apie aplinkosaugą, aktyvizmą ir jo asmeninę kainą. Socialinė atsakomybė tampa madinga, tačiau ar profilio nuotraukos rėmelio ir parašų peticijose – pakanka? Su kuo susiduria nusprendę netylėti? Apie tai bus galima pasikalbėti su organizacijos „Tušti narvai“ įkūrėja Gabriele Vaitkevičiūte ir net sudalyvauti aktyvizmo pradžiamokslio dirbtuvėse. O režisierių Neasa Ní Chianáin ir Declan McGrath filmas „Jaunasis Platonas“ pakvies padiskutuoti dar plačiau: kaip mokytis mąstyti ir kokia apskritai yra kritinio mąstymo reikšmė? Renginyje apie Lietuvos švietimo sistemos situaciją mintimis dalinsis programos „Renkuos mokyti!“ dalyviai.

Visą festivalio renginių programą galima rasti ČIA, jiems galios tas pats atitinkamo filmo seanso bilietas. „Nepatogus kinas“ spalio 8–30 d. vyks Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Alytaus kino teatruose, virtualioje kino salėje namų ekranuose ir 190–yje Lietuvos bibliotekų. Kaip ir kasmet, žiūrovai galės išsirinkti jiems palankiausią bilieto kainą: įsigyti festivalio pasą į visus filmus, pirkti virtualų vienkartinį ar išankstinį kino teatro bilietą. Tradiciškai, kino teatrų kasose įsigyti festivalio bilietus prieš pat seansą žiūrovai galės ir laisvos kainos bilieto principu – patys nuspręsdami, kiek gali prisidėti prie festivalio.

Rėmėjai

Visi rėmėjai