lt| en
lt| en

NK 2020 kampanija – kodėl ir kam dalinami taškai?

Pasaulyje demokratijos mažėja – tai faktas apie kurį norime atvirai kalbėtis šių metų „Nepatogiame kine“. Šiemet daugelyje pasaulio šalių rinkimuose itin efektyviai taškus renka politinių partijų ir judėjimų atstovai, kairėn ir dešinėn dalinantys tuščius rinkiminius pažadus, skleisdami išgalvotas baimes arba primityviai klastodami rinkimų rezultatus savo naudai.

Todėl artėjančių Seimo rinkimų akivaizdoje mes privalome klausti, kokia yra Lietuvos demokratijos kokybė 2020 metais? Ar sugebėsime išsaugoti demokratines vertybes manipuliacijų, netikrų naujienų, piktnaudžiavimo galia laikais? Ar pajėgsime atsispirti tuštiems pažadams ir prisiimsime asmeninę atsakomybę, eidami prie balsadėžių? Ar apskritai prie jų nueisime?

Prieš ketverius metus Lietuvoje pirmajame Seimo rinkimų ture balsavo mažiau, nei pusė rinkėjų, antrame – tik 38 proc. Tad didžioji dalis balso teisę turinčių Lietuvos piliečių ja paprasčiausiai nesinaudoja. Šių metų „Nepatogaus kino“ kampanija už absurdiškus dalykus „dalindami taškus“ mes provokuojame reakciją ir skatiname diskusiją. Diskusiją apie demokratiją Lietuvoje, kuri vis dar gyvena grožio konkurso sąlygomis (kai eteris ir balsai keliauja turintiems tinkamą vedybinį statusą, ūgį bei akių spalvą!). Diskusiją apie kandidatus, dalinančius tuščius pažadus (nes mums patinka greiti asmeninės naudos „taškai“!) ar tiesmukai šnekančius nesąmones. Apie senus ir naujus „politinius veikėjus“, kurie TV debatuose žemina kitus ir kursto neapykantą (nes mes juk laukiame, kad kažkas tiesiai šviesiai pasakytų visą tiesą!). Apie populiariausių partijų vadovus (kurie įdomūs patys sau, bet ne rinkėjams) ar Vyriausybės lyderį, kuris veda partijos rinkimų sąrašą į Seimą, bet iki debatų pats nesiteikia ateiti.

Todėl kad ir kaip absurdiškai skambėtų šių metų „Nepatogaus kino“ kampanijos šūkiai, jie ne tiek toli nuo realybės, kad keltų rimtą pasipiktinimą.