lt| en
lt| en

Lietuvos miestuose prasideda „Nepatogus kinas“

Spalio 22 d. Vilniuje ir Kaune iki kitų metų su žiūrovais atsisveikinęs didžiausias Lietuvoje dokumentinio kino ir vienintelis šalyje žmogaus teisių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ savo kelionę dar tik įpusėjo. Jau nuo šiandien realybę keičiantys dokumentiniai kino filmai bus pradėti rodyti dar dešimtyje Lietuvos miestų. Kartu su filmo seansais į Lietuvos miestus keliasi ir išskirtiniu šio festivalio bruožu jau tapusios diskusijos aštriomis ir šaliai aktualiomis socialinėmis temomis.

Į kino sales per dešimt dienų sukvietęs virš devynių tūkstančių žiūrovų, festivalis „Nepatogus kinas“ išrinko geriausią konkursinės programos filmą, juo tapo ir publikos apdovanojimu įvertintas režisieriaus Firo Fayyado dokumentinis filmas „Paskutinis žmogus Alepe“ apie Sirijoje savanoriaujančius ir iš subombarduotų vietų išgyvenusias aukas gelbėjančius vyrus. Filmas „Paskutinis žmogus Alepe“ bus rodomas Panevėžyje ir Utenoje. Per apdovanojimų ceremoniją taip pat buvo suteikti du specialaus paminėjimo įvertinimai – filmui „Cemento skonis“ pasakojančiam apie Libane statybose vargstančius Sirijos darbininkus, bei šeimos dramai „Komunija“, vaizduojančiai paauglės pastangas išsaugoti trapius šeimos ryšius. Abu specialiu paminėjimu įvertinus filmus galės pamatyti Šiaulių žiūrovai.

Šiuos bei kitus geriausiai paskutiniais metais tarptautiniuose festivaliuose įvertintus filmus Spalio 25-29 dienomis bus galima pamatyti Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose ir Utenoje, Tauragėje festivalis tęsis trumpiau – iki 27 dienos. Beveik visuose šiuose miestuose taip pat vyks ir diskusijos. Klaipėdoje bei Tauragėje po filmo „Mūšiai už uždarų durų“ bus siekiama įsigilinti į pandeminį lygį pasiekusią smurto artimoje aplinkoje statistiką. Panevėžyje po filmo „Pavainikė“ ekspertai, sociologai susitelks pakalbėti apie įvarius modernios gimdymo statistikos aspektus ir bandys atsakyti į klausimą, ar „Veronikos“ laikai, kuomet nesantuokinis nėštumas užtraukdavo gėdą, tikrai praėjo visoms moterims. Šiauliuose po filmo „Suaugėliai“ žiūrovai kviečiami pasiklausyti ir įsitraukti į pokalbį apie tokią neįgaliųjų integraciją, kuri užtikrintų šių žmonių saviraišką bei kokybišką ir orų gyvenimą.

Lapkričio  2-5 dienomis festivalio filmus kvies pamatyti Marijampolės, Rokiškio, Varėnos, Anykščių bei Ukmergės kino ir kultūros centrai. Rokiškyje, Anykščiuose ir Varėnoje bus rodomi daugiausiai Vilniuje ir Kaune žiūrovų sulaukę dokumentiniai filmai „Aš nesu tavo negras“, „Normalus autistinis filmas“ bei „Nėra kur slėptis.“ Be filmų peržiūrų, „Nepatogaus kino“ organizatoriai taip pat kvies į tarpdisciplininio projekto „Žymės: pereiti praeitį“ pristatymą. Ukmergėje ir Varėnoje vyks specialaus kūrybinės grupės NANOOK kurto video, kuriame užfiksuotos vasarą vykusios ekspedicijos „Lapteviečių pėdomis“, skirtos trėmimams atminti,  akimirkos.

Vienas svarbiausių festivalio prioritetų – suteikti galimybę požiūrį galinčius keisti filmus apie svarbias žmogaus teisių temas ir pasaulyje vykstančius konfliktus pamatyti absoliučiai visiems. Jau vienuolika metų po Lietuvą keliaujantis ir už mažiausią 1 cento auką filmus rodantis festivalis šiais metais įgyvendino seniai planuotą tikslą – padaryti filmus prieinamesnius girdėjimo negalią turintiems žmonėms. Visi specialios lygiateisiškumo temai skirtos programos „Kokia tavo istorija?“ filmai subtitruoti specialiais titrais, kuriuose užrašyti ne tik dialogai, bet aprašomi ir kontekstiniai filmo aplinkos garsai.