lt| en
lt| en

2017 10 13

Tėvystės akimirkos parodos kino teatre kadruose

Paroda „Lietuviški tėčiai“ skirta atkreipti visuomenės dėmesį ir susimąstyti apie tėčių rolę vaikų auginime. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, egzistuoja didelis skirtumas, kiek laiko vaikų priežiūrai bei auginimui skiria mamos, o kiek – tėčiai.

Paroda įkvėpta Švedijos fotografo Johan Bävman, kuris sukūrė analogišką parodą „Švediški tėčiai“. Autorius, išėjęs vaiko priežiūros atostogų, pastebėjo, kad informacijos apie tėvų rolę vaikų auginime itin maža. Tad J. Bävman ėmė fiksuoti švediškus tėčius fotografijose.

Švedijos ambasada, ketinusi surengti „Švediškų tėčių“ parodą Lietuvoje, nusprendė, kad būtų įdomu surinkti Lietuvos tėčių nuotraukas. Surengus konkursą internetinėje erdvėje ir pakvietus pasidalinti įamžintomis akimirkomis su vaikais, gauta per 100 nuotraukų. 10 iš jų atrinkta ir eksponuota specialioje parodoje, ji įtraukta ir į „Nepatogaus kino“ programą.

„Nepatogaus kino“ renginių koordinatorė Birutė Sabatauskaitė sako, kad paroda yra puiki vieta iškelti klausimams, kodėl Lietuvoje vis dar mažuma tėčių renkasi vaikų priežiūros atostogas ir su kokiomis socialinėmis normomis susiduria jas pasirinkusieji. „Tai kolegų požiūris, kad toks pasirinkimas nevyriškas, kartais tai būna net smerkimas ar net nusiteikimas prieš tokią praktiką“, – sako B. Sabatauskaitė.

Be to, tuo pačiu reikia susimąstyti, ar sistema Lietuvoje išvis skatina tėčius rinktis vaiko priežiūros atostogas. Švedijoje buvo pakeistas teisinis reguliavimas, pagal kurį vaiko priežiūros atostogas galėjo rinktis bet kuris iš tėvų, o ne tik mama, tokiu pavyzdžiu pasekė ir Lietuva.

„Tačiau Švedijoje tik 0,5 proc. tėčių rinkosi šią galimybę. Todėl reguliavimas buvo patobulintas. Jei tėvai pasidalina vaiko priežiūros atsakomybę pirmaisiais jo gyvenimo metais lygiai, gauna papildomus du mėnesius praleisti su vaiku“, – pasakoja B. Sabatauskaitė. Lietuvoje tokio teisinio reguliavimo kol kas nėra Paroda „Lietuviški tėčiai“ eksponuojama Vilniuje, kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ spalio 12-22 d.; Utenoje kino namuose „Taurapilis“ spalio 25-29 d.

Daumantė Baranauskaitė