lt| en
lt| en

2017 10 16

Provokacija kine – į Kauną grįžta „Nepatogus kinas“

Spalio17 d. Kaune prasidės XI-asis tarptautinis žmogaus teisių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Šiais metais festivalis pasirinko šūkį „Realybė keičia(si)“ – filmai kviečia permąstyti mus supančią aplinką, įsiklausyti į kitų žmonių istorijas, o taip pat sustoti ir akimirką pagalvoti, ar esame pasiruošę keisti savo nusistovėjusį požiūrį.

Diskriminacija, istorinė atimintis bei klimato kaita – būtent šios temos šiais metais tapo festivalio kertinėmis kryptimis. Specialiojoje programoje „Kokia tavo istorija?“ surinkti filmai, kuriuose per jautrias asmenines istorijas bandoma prabilti apie skaudžias lygiateisiškumo problemas. Pernai filmų apie Holokaustą retrospektyvoje analizuota istorinės atminties tema, šiemet bus tęsiama pirmą kartą Lietuvoje rodomo garsiausio Kambodžos kino režisieriaus Rithy Panh’o darbuose. Šie filmai prabyla apie Raudonųjų khmerų režimo vykdytą šalies gyventojų genocidą, atskleistą per asmenininę režisieriaus perspektyvą. Kai R.Panh’ui tebuvo 11 metų  nuo Raudonųjų khmerų rankos mirė abu tėvai. Kaune bus rodomas paskutinis šio autorius filmas „Tremtis“.

Kitoks santykis su praeitimi bus išreikštas buvusios Jugoslavijos šalių filmų retrospektyvoje „Matuojant visuomenės karštį“. Kino kritikė, režsierė ir didžiausių Europos kino festivalių programų sudarytoja Rada Šešič parengė svarbiausių regiono dokumentinių filmų rinkinį, kuriame nemažai dėmesio skiriama asmeninei, praeitį reflektuojančiai ir dabartyje vietos ieškančiai kinematografinei minčiai. Tradicinė festivalio aplinkosaugos tematikai skirta „Žalioji programa“ šiais metais pavirto „Mėlynąja“. Joje bus kalbama apie klimatos kaitos keliamas problemas, nykstančias arba kylančias jūras, kartais harmoningą, o kartais itin pražutingą žmogaus sąveiką su gamta. Kaune bus galima išvysti filmą „Kivalina“.

Nuo spalio 17 iki 22 dienos Kauną aplankys ir festivalio svečiai, dokumentinių filmų režisieriai. Jau atidarymo dieną vienu jausmingiausiu ir nuoširdžiausiu filmu apie karą laikomos dokumentinės juostos „Mano  nuosavas privatus karas“ režisierė Lidija Zelović  atvyks pasveikinti festivalio žiūrovų ir pabendrauti su jais po seanso. Spalio 19 d. kauniečiai kviečiami pamatyti kitą karo pusę – su jais susitikti atvyksta filmo „Nėra kur slėptis“ režisierius Zaradashtas Ahmedas. Režisierius penkerius metus filmavo slaugytojo Noriu Sharifu gyvenimą ir darbą vienoje pavojingiausių ir sunkiai pasiekiamų teritorijų – „mirties trikampyje“ centriniame Irake.

Festivalis Kauno žiūrovus provokuos ne tik filmais, bet ir aštriomis diskusijomis. Viena jų, vyskianti spalio 18 d., bus skirta pandemiškai augančio smurto artimoje aplinkoje temai. Iškart po filmo „Mūšiai už uždarų durų“ žiūrovai kviečiami pasiklausyti ir išreikšti savo nuomonę apie šios problemos sprendimo perspektyvas. Kita diskusija kreipsis tiesiai į kauniečius, klausdama, ar Kaune galima gyventi dėl dažnų rasistinio pobūdžio smurtinių nusikaltimų. Diskusija vyks spalio 19 d. po filmo „Aš nesu tavo negras“.

Festivalis tradiciškai vyks kino centruose Romuva (laikinojoje salėje, esančioje Kęstučio g. 62), bei Cinamon. Įėjimas į festivalio filmus – nuo1 cento.