lt| en
lt| en

2017 09 24

Inovatyviame dokumentiniame multimedijų pasakojime – tremtinių lapteviečių istorija

Padėti atsirasti svarbias socialines temas keliantiems dokumentiniams projektams – tokį tikslą prieš keletą metų sau iškėlė „Nepatogaus kino“ komanda. Šių metų festivalyje naujų dokumentinių projektų atsiradimui bus skiriamas itin didelis dėmesys. Be „ESoDoc“ ir „FutureDocs“ kūrybinių dirbtuvių, kur bus vystomos dokumentinių filmų projektų idėjos, festivalio metu dienos šviesą išvys ir visiškai naujas lietuvių multimedijų agentūros „Nanook“ kuriamas dokumentinis pasakojimas apie tremtinius – lapteviečius.

„Kurdami kiekvieną projektą, ieškome tinkamiausių būdų atskleisti istorijai. „ŽYMĖS: pereiti praeitį“ – inovatyvus, interaktyvus ir įtraukiantis pasakojimas, o web doc’o forma – apskritai pirmą kartą naudojama Lietuvoje. Mums šis projektas – didelis kūrybinis įššūkis, eksperimentas, kuris, tikiuos, tremtį atskleis iš dar nematytos perspektyvos”, – teigia viena projekto autorių fotografė Berta Tilmantaitė.

Multimedijų agentūros „Nanook” kuriamame interaktyviame dokumentiniame projekte praeities įvykiai apjungiami su šiemet į atšiauriausią tremties vietą – Lenos deltą – vykusios ekspedicijos „Lapteviečių pėdomis“ dalyvių patirtimis, archyvinę medžiagą papildys pokalbiai su išgyvenusiais tremtiniais, o žiūrovai bus kviečiami įsitraukti į ekspedicijos nuotykius mini seriale.

Kaip galime ir turime kalbėti apie tremtį šiandien? Ką sudėtingos tremtinių istorijos pasako apie mus pačius? Tokius klausimus siekia užduoti dokumentinio projekto autoriai. „Turėtume nutolti nuo susiformavusio aukos motyvo, kuris nesuteikia galimybių su traumomis kovoti, ir ieškoti kitokio pasakojimo būdo. Tokio, kuris leistų šias traumines patirtis iš naujo aktualizuoti, susipažinti jaunajai kartai. O tam reikalingas visiškai kitoks būdas šias patirtis sužadinti.” – teigia prie projekto dirbantis žurnalistas Mindaugas Drigotas.

Ekspedicijos „Lapteviečių pėdomis“ dalyviai šią vasarą leidosi į kelionę Lenos deltos link, savo jėgomis įveikdami daugiau, kaip pusę tūkstančio kilometrų. Tačiau nueiti kilometrai, perplauktos upės ir perkopti kalnai nebuvo pagrindinis šios ekspedicijos tikslas. Žygeiviai leidosi į kur kas tolimesnę kelionę nei Sibiro šiaurė. Jie žygiavo Laptevų jūros link, norėdami įrodyti, kad tremties istorija – ne tik taškas laiko juostoje – įvyko ir baigėsi. Tai – tęstinis procesas, apie kurio pasekmes iki šiol kartas nuo karto išgirstama beveik kiekvienoje Lietuvos šeimoje.

Projekto premjera vyks Vilniuje,  spalio 19 d. 19.00 val., Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) kino salėje (Vokiečių g. 2). Premjeros ir vėlesnių renginių metu projektą „ŽYMĖS: Pereiti praeitį“ visuomenei pristatinės „Nanook” komanda ir ekspedicijos „Lapteviečių pėdomis“ dalyviai. Be Vilniaus projekto pristatymo renginiai taip pat vyks:

Kaune, „Romuvos“ laikinojoje kino salėje Nacionaliniame Kauno dramos teatre (Kęstučio g. 62, Kaunas), spalio 22 d., pradžia – 18.00 val.
Klaipėdoje, Klaipėdos kultūros fabriko (Bangų g. 5A, Klaipėda) seminarų salėje “A”, spalio 28 d., pradžia – 17.00 val.
Varėnoje, Varėnos kultūros centro kino salėje (J. Basanavičiaus g. 17, Varėna), lapkričio 4 d., pradžia – 17.00 val.
Ukmergėje, Ukmergės kultūros centro (Kauno g. 8, Ukmergė) kino salėje, lapkričio 5 d., pradžia – 16.00 val.