lt| en
lt| en
 

PLATINAMI FILMAI

 

KONKURSINĖ PROGRAMA

Konkursinė „Nepatogaus kino“ programa skirta debiutuojantiems kino režisieriams, sukūrusiems pirmą arba antrą ilgo metro dokumentinį filmą. Programa sudaryta atsižvelgiant į meninę filmų vertę, aktualių, žmogaus teises liečiančių temų atskleidimą ir kūrėjų profesionalumą bei novatoriškumą.

Festivalio konkursinės programos prizo steigėjas – advokatų kontora „TGS Baltic“.

 

PANORAMA

Panorama apžvelgia ryškiausius pastarųjų metų dokumentinius filmus, dalyvavusius svarbiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose, pelniusius ne vieną prestižinį apdovanojimą ir sulaukusius teigiamo kino kritikų įvertinimo. Filmai skiriasi savo kino kalba, temomis, tačiau kiekvienas yra savaip „nepatogus“ ir svarbus.

 

AKTYVIZMAS

Aktyvizmo programą sudaro penki filmai apie išskirtinius asmenis, kurių veikla, mintys ir gyvenimo būdas savitai byloja apie žmogaus teisių reikšmę. Šie filmai tarsi darsyk patvirtina, kad yra begalė labai skirtingų būdų ištarti du paprastus žodžius: „Man rūpi...“ Rengdamas šią programą, festivalis bendradarbiavo su Europos Parlamento biuru Lietuvoje, kuris kartu su fotografų asociacija „Magnum Photos“ pristato fotografijų parodą „Jie gina mūsų laisves“, skirtą 30-osioms Sacharovo premijos už minties laisvę metinėms paminėti. Sacharovo premija 2016 m. buvo apdovanota ir viena iš filmo „Ant jos pečių“ herojų – Nadia Murad. O 2017 m. premija įteikta Venesuelos demokratinei opozicijai – filmas „Moterys Venesuelos chaose” kaip tik ir pasakoja apie šiandienos Venesuelą ir jos gyventojus.

 

ŽALIOJI PROGRAMA

„Žemė – žmonių planeta“, – kadaise rašė Antuanas de Sent-Egziuperi. Netylant kalboms apie globalinį klimato atšilimą, nekontroliuojamą rūšių išnykimą, milžinišką korporacijų įtaką mažoms bendruomenėms, genų inžineriją ir pan., matyt, laikas pakoreguoti prancūzų rašytojo ištarą: „Žemė – visų planeta“. Būtent tai ir stengėmės atspindėti šių metų Žaliojoje programoje, kurią sudaro filmai, apimantys platų spektrą temų ir problemų: nuo gamtosaugos iki šiuolaikinių genetinių tyrimų.

 

POST-PROPAGANDA

Post-propaganda: nuo sąmokslo teorijų iki suklastotų naujienų

Sena gera propaganda, kaip ją supratome anksčiau, išnyko kartu su knygomis, plakatais, radiju ir kinu. Sveiki atvykę į post-propagandos laikus: propaganda nebėra išskirtinai valdžios įrankis, ji vis labiau decentralizuota, ir labiausiai už tai „dėkoti“ turime internetui. Kai galime rinktis iš daugybės realybių, faktus tampa sunku atskirti nuo „alternatyvių faktų“. Sąmokslo teorijų kūrėjai, visokio plauko prietrankos, ekstremistai ir įtikinamai postringaujantys megalomanai vedami savo įsitikinimų kuria nuosavas alternatyvias realybes. Panašų metodą naudoja slaptosios tarnybos, suklastotas naujienas kuriančios tam, kad formuotų realybę pagal politinius poreikius. Tikslai skirtingi, bet metodas daugiau mažiau tas pats. Dienos žodis: apgaulė. Kadaise atsekti propagandinės žinutės ištakas buvo palyginti nesunku. Tačiau kas slepiasi už nūdienos post-tiesos? Ypač tada, kai ji „pasiskolina“ naują formą: žinių pranešimo, reklamos arba… dokumentinio filmo? Socialinės žiniasklaidos laikais bet kas gali „sueiti“ kaip realybė, jeigu sulaukia tūkstančių pasidalijimų ir yra transliuojama geriausiu laiku. Pristatome išskirtinį suklastotų naujienų, sąmokslo teorijų ir jas motyvavusių idėjų rinkinį. Malonaus žiūrėjimo! Konrad Wirkowski

 

DRĄSA KALBĖTI

Programa „Drąsa kalbėti“ ir kviečia į diskusijas kino salėse. Po filmų aptarsime temas, kurias narsto influenceriai ar naujienų portalai, tačiau retai girdime apie jas kalbant pačius žmones, patyrusius šiuos žmogaus teisių pažeidimus, ar šių sričių ekspertus. Programą pristato: žmogaus teisių portalas manoteises.lt

 

FILMAI, PADEDANTYS AUGTI

Šioje programoje pristatoma dokumentika jauniesiems „Nepatogaus kino“ žiūrovams. Filmai kalba apie sudėtingas socialines ir psichologines problemas bei galimus jų sprendimo būdus iš vaikų ir jaunimo perspektyvos. Į uždarus programos seansus kviečiami moksleiviai ir mokytojai, o atviruose laukiamos šeimos ir visi besidomintys žiūrovai. Programą lydi edukaciniai užsiėmimai, kurių metu nagrinėjami filmuose keliami socialiniai klausimai, aiškinamasi, kaip jiems atskleisti pasitelkiama kino kalba. „Filmai, padedantys augti“ sudaryta atsižvelgiant į skirtingų amžiaus grupių mokinių interesus ir poreikius. Programą sudaro 2 pilnametražiai ir 5 trumpametražių filmų seansai. Progamą remia išskirtinių būsto projektų bei sprendimų verslui kūrėjai „CITUS“.MAŽI ŽINGSNIAI, KEIČIANTYS PASAULĮ

Trumpametražiai filmai įgarsinti lietuvių kalba 1-3 klasėms. Jauni žmonės dažnai gali būti nuvertinami ir laikomi silpnais, naiviais, neprotingais. Realybėje jie savo drąsa, išmintimi, užsispyrimu ir idėjomis gali pralenkti ne vieną suaugusį žmogų. Nors programos filmų herojai išgyvena sudėtingas situacijas, jiems užtenka ryžto keisti pasaulį, visuomenės požiūrį ir drąsiai ieškoti atsakymų į nepatogius klausimus. (Seanso su edukaciniu užsiėmimu trukmė – 70 min.)

Seansą sudaro: 19876 žingsniai Aušvice, Broliai ir sesės, Mažoji.PAŽINTI IR PRIIMTI

4-6 klasėms. Vaikai dalijasi savo mintimis ir jausmais, ką reiškia turėti neįgalų brolį ar sesę. Autistės dvynukės bando suprasti, kuo skiriasi nuo kitų vaikų. Siamo dvynės stengiasi atskleisti savo individualumą. Visiems šios programos filmų herojams svarbu, kad aplinkiniai žmonės priimtų ir mylėtų juos tokius, kokie jie yra, užuot akcentavę jų negalią. (Seanso su edukaciniu užsiėmimu trukmė – 80 min.)

Seansą sudaro: Broliai ir sesės, Fantazija fantazija, Siamo dvynėsNAMUOSE

4-6 klasėms. Pasaulyje nerimstant kariniams konfliktams, vienos šeimos yra priverstos rinktis emigraciją, kitos, neturėdamos galimybių išvykti, lieka gyventi karo krečiamoje šalyje. Vienu ir kitu atveju labiausiai kenčia vaikai. Du programos filmai analizuoja, kaip jaučiasi vaikai, kurie gyvena tiek svetimoje šalyje, tiek svetimu tapusiame gimtajame mieste. Kas yra namai ir kada jautiesi namuose? (Seanso su edukaciniu užsiėmimu trukmė – 60 min.)

Seansą sudaro: Berniukas iš H2, Labas Salaam.AŠ ESU GRAŽUS

7-9 klasėms. Augant ir bręstant gali būti sunku priimti save, savo šeimą ir aplinką. O dar sunkiau išspręsti nuolat kylančias problemas. Trijų žaismingų trumpametražių filmų programa praskleidžia neužtikrintumo ir nesaugumo laikotarpio širmą ir atranda kūrybingus jaunus žmones, nusprendusius neatitikti normų, pamilusius save, įvertinusius keistus santykius su artimaisiais ir išdrįsusius kreiptis pagalbos. (Seanso su edukaciniu užsiėmimu trukmė – 85 min.)

Seansą sudaro: Grožis, Išklausyk, Mano laiminga sudėtinga šeima.ČIA NE MANO VIETA

10-12 klasėms. Kad ir kur būtume, kad ir kas būtume, mums visiems reikia jausti komfortą, saugumą, pasitikėjimą ir meilę. Skirtinguose pasaulio žemynuose – Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje – gyvenantys filmų herojai susiduria su panašiais potyriais. Jie myli gimtąjį kraštą, bet dėl įsišaknijusių pavojingų prietarų, tradicijų ar įsivyravusio smurto nebesijaučia esantys savo vietoje. (Seanso su edukaciniu užsiėmimu trukmė – 70 min.)

Seansą sudaro: Gimęs Gambijoje, Nuuca.