lt| en
lt| en

Diskusija „Lytinis (ne)ugdymas Lietuvoje“

DISKUSIJA „Lytinis (ne)ugdymas Lietuvoje“ vyks po filmo „Pavainikė“ (A Bastard Child, rež. Knutte Wester) peržiūros.

Sociologai sako, kad Veronikų laikai, kai besilaukiančios netekėjusios merginos būdavo priverstos skandintis ar patirti visuomenės atstūmimą, kokį pamatysime filme „Pavainikė“, praėjo.

2013 metais nesantuokoje gimė beveik trečdalis vaikų. „Smetonos“ Lietuvoje tokių „nemoterystėje“, kaip anais laikais vadinta, gimusių vaikų buvo apie 6 procentus.

Tačiau sumažėjusi stigma ir prievolė susilaukti vaikų tik santuokoje niekaip neišsprendė problemos šaknų – pagal ankstyvų gimdymų rodiklius Lietuva velkasi Europos Sąjungos gale.

Kodėl gimdoma tame amžiuje, kai gimdymas dažnai reiškia nemažą sveikatos riziką tiek motinai, tiek vaikui bei tikėtiną iškritimą iš švietimo sistemos? Kodėl Lietuvoje toks netolygus ankstyvų gimdymų pasiskirstymas regionuose ir ką tai sako mūsų valstybę – vienuose regionuose gyvenantys žmonės yra labiau „pasileidę“, o gal tiesiog negebame užtikrinti nemoralizuojančio lytinio ugdymo jaunimui atokesnėse Lietuvos vietose? Kodėl valstybė, retai matydama problemą, kai įgalios merginos gimdo ankstyvame amžiuje, paranojiškai reguliuoja neįgaliųjų seksualumą ir neretai atlieka priverstinius abortus? Ir galiausiai, kaip toks chaotiškas lytinis ugdymas atsispindi lytiškai plintančių infekcijų ir ligų suvestinėse?

Diskusijos dalyviai:

Klementina Gečaitė, Lietuvos neįgaliųjų forumas;

Vaida Tretjakova, sociologė;

Akvilė Nalivaikaitė, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“;

Diskusiją moderuos žmogaus teisių portalo manoteises.lt redaktorė Jūratė Juškaitė
Renginį pristato žmogaus teisių portalas „manoteises.lt“, remia Europos Komisija.
Įėjimas: kiekvienas žiūrovas nusprendžia pats, kiek vertas festivalio bilietas (nuo 1 ct).