lt| en
lt| en

2016 10 10

Trumpa išsilaisvinimo programa

Įsibėgėjus rudeniui jaunieji kino kuratoriai kviečia susitikti žmogaus teisių filmų festivalyje „Nepatogus kinas“. Spalio 13 – lapkričio 8 dienomis vyksiančio festivalio metu bus parodyta jaunųjų kuratorių sudaryta „Trumpa išsilaisvinimo programa“. Jaunųjų kino kuratorių veiklą kino festivaliuose inicijavo „Meno avilio“ vykdomas edukacinis projektas „Moving cinema“. Prieš metus Skalvijos kino akademiją baigę kino mėgėjai pradeda imtis praktikos. Šis projektas jau keletą metų kartu su tarptautiniais partneriais skatina jaunus žmones žiūrėti ir analizuoti filmus, stėbėti kino kultūrą ir įsitraukti į ją.

„Trumpą išsilaisvinimo programą“ sudaro penki filmai, nagrinėjantys įvairias laisvės ir išsilaisvinimo sampratas: „Gylis 2“ (rež. Ognej Glavonić), „Irano reivas“ (rež. Susanne Regina Meures), „Behemotas“ (rež. Liang Zhao), „Havarie“ (rež. Philip Scheffner) ir „Trumpa išsilaisvinimo instrukcija“ (rež. Aleksandr Kuznetsov). Iš keletos festivalio programų atrinkti filmai pasižymi plačia geografine apimtimi: nuo Balkanų pusiasalio iki Kinijos, nuo Rusijos iki Irano. Šiais filmais siekiama kvestionuoti įvairius laisvės aspektus. Laisvė kaip bene svarbiausia žmogaus gyvybės skleidimosi sąlyga yra ir visada bus vienas abstrakčiausių dalykų, tad ši programa stengsis tą abstrakciją sukonkretinti, iškeldama naujus klausimus ir tiesiog suteikdama laisvę žinoti ir pažinti.

„Gylis 2“

Jugoslavijos karo metu per NATO bombardavimus Dunojuje netoli Rumunijos sienos nuskendo sunkvežimis su bemaž pusšimčiu nežinomų kūnų. Panašiu metu Kosovo miestelyje serbų policija varė žmones į atokias masines kapavietes. Filmas atskleidžia šių kruopščiai slėptų įvykių sąsajas. Subtiliai jungdamas juostos vaizdą ir garsą, režisierius nušviečia juodą nežinojimo zoną, suteikdamas balsą žmogiškumui, stengdamasis kurti šoką ne kino ekrane, o žiūrovo galvoje.

„Irano reivas“

Reivas Irano dykumose -tai rizikinga, valstybės cenzūruojama draugų  Anoosho ir Arasho saviraiška. Deja, elektroninė muzika yra draudžiamas dalykas, nes yra laikoma vakarietiškos kultūros dalis, todėl DJ‘ai sulaukia nemalonumų. Netikėtas pakvietimas į muzikos festivalį Ciuriche išgelbsti muzikantus. Nuvykę Europon, užuodę laisvės kvapą, jie susiduria su dilema: likti Europoje ar grįžti namo?

„Behemotas“

Kinijoje vystoma kalnakasybos industrija. Žmogus okupavęs gamtą. Kalnakasybos šachtose dirbantiems žmonėms nėra užtikrintos  saugios darbo sąlygos. Žmogaus menkumas prieš gamtą. Gamtos ir žmogaus opozicijas jungiantis, poetiškai konstruotas kūrinys domisi, koks gi tas rojus žemėje, ar išvis jis gali gyvuoti.

„Havarie“

Jūroje plūduriuojančioje valtyje į Europą plaukia žmonės, ieškantys geresnio gyvenimo. Taip, jie vadinamieji pabėgėliai. Didžiulis noras ir ryžtas išlikti, perteiktas įdomia ir net radikalia filmo forma tik patvirtina tai, kaip patogiai mes sėdime savo valtyse prieš televizorių, kiek laisvės gyventi turime.

„Trumpa išsilaisvinimo instrukcija“

Olga, Ina ir Katia iš našlaičių prieglaudos patenka į uždarą neuropsichiatrinę instituciją Sibiro kaimelyje. Merginos gyvendamos atskirtos nuo visuomenės nepraranda vilties turėti savo savo balsą, priimti sprendimus bei galiausiai kurti asmeninį gyvenimą. Jų kovoje su žiauria Rusijos globos biurokratija, iškyla klausimas, kaip išlikti žmogumi, kai neturi galimybės pasirinkti. Bet juk galiausiai negalią turintys žmonės atrodo daug labiau žmogiški, nei jų gyvenimus apriboti bandantys biurokratai.

Trumpą išsilaisvinimo programą parengė jaunosios kuratorės Julija Šilytė, Milda Valiulytė, Ugnė Balsytė, Aušra Umbrasaitė ir Elzė Marija Mažeikaitė.